رفتن به محتوای اصلی
تماس : 09123087492 - شبکه های اجتماعی : 09031955109 info@ahmadcarpets.com

فرش دستباف همدان مشهور ترین و متنوع ترین نمونه های فرش روستایی بافت ایرانی را شامل می شود. در این منطقه با توجه یه سابقه عظیم فرهنگی هگمتانه، فرش دستباف تاریخچه ی جدی ای دارد. بر روی فرش پازیریک که قدیمی ترین فرش دستباف یافته شده در جهان است و حدود 27 قرن قدمت دارد، سربازانی با لباس هخامنشی سوار بر است دور تا دور فرش ترسیم شده اند.

اکثر طرح های روستایی بافت این منطقه ریشه در اعتقادات و باورهای دوره ی میترایسم دارد و طرح ماهی که به نوعی طلسم خوشبختی و دور کردن چشم زخم بوده است در روستاهای مختلف این منطقه نمود اختصاصی خود را می یابد. ویژگی دیگر فرش های همدان استفاده از پشم مرغوب دامنه زاگرس است.

فرش دستباف همدان دو سبک روستایی بافت و شهری دارد. فرش دستباف روستایی بافت معمولا تکنیک بافت تک پود و تخت باف دارد اما در مناطقی مثل نهاوند و حسین آباد دو پود هم بافته شده که به صورت نیم لول با کیفیت قابل استفاده هستند.  در فرش های شهری بافت همدان معمولا از دو پود استفاده می شود و تکنیک لولبافت دارند.

فرش های دستباف کناره و راهرویی بخش قابل توجهی از تولیدات منطقه همدان را شکل می دهند و از طول 2 متر تا طول 10 متر همیشه در این منطقه قابل تهیه هستند و برای فرش کردن راهروها و راه پله ها مورد استفاده اند.

قیمت فرش دستباف همدان

رنگرزی فرش های دستباف در استان همدان اکثرا به صورت شیمیایی است و کمتر از رنگ های گیاهی استفاده می شود. لذا باید شستشوی این فرش ها حتما توسط قالیشویی های متخصص صورت گیرد.

فرش حسین آباد نوی همدان به جهت ثابت بودن طرح و تکراری بودن و وفور بالای تولید آن، ارزان ترین قالی دستباف قابل تهیه است و به قیمت سال 1400 می شود با حدود متر مربعی 2.5 تا 3 میلیون تومان نمونه های با کیفیت این قالی را تهیه کرد. بقیه ی مناطق قیمت ها کمی بالاتر است و قالی نهاوند با متر مربعی 4 تا 5 میلیون تومان قیمت بالاترین نرخ قالی های روستایی بافت را دارد. قالی های شهربافت همدان کمتر قابل تهیه هستند و نوبافت آنها کمتر پیدا می شود اما اگر امروز تولید شوند و از رنگرزی درجه یک طبیعی و رنگ گیاهی در تولید آنها استفاده شود قاعدتا متر مربعی 6 تا 10 میلیوت تومان بر اساس ریزبافی قیمت می خورند.  این منطقه به جهت وفور قالی های دست دوم با کیفیت، همیشه تقاضای زیادی برای فرش های قدیم بافت و دست دوم خود داشته است و مجموعه فرش آل احمد حجم زیادی از این سبک فرش ها را موجود دارد.

نمایش 1–18 از 380 نتیجه

بازگشت به بالا