رفتن به محتوای اصلی
تماس : 09123087492 - شبکه های اجتماعی : 09031955109 info@ahmadcarpets.com
فرش دستبافت ایرانی

فرش دستبافت ایرانی

ما در سایت فرش دستبافت احمد، ارائه دهنده بهترین نمونه فرش های عشایری بافت و روستایی بافت ایرانی هستیم .
برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با فرش های ایرانی، کیفیت بافت فرش ایرانی و … می توانید مقالات ما را دنبال نمایید.

آیا فرش های ماشینی و موکت ها سرطان زا هستند؟

بنا به گفته محققان دانشگاه ناتینگهام در بریتانیا، مواد شیمیایی موجود در موکت، فرش ( ماشینی) و همچنین لباس‌ها، به اسپرم‌ها صدمه زده و از توانایی آنها تا حد زیادی می‌کاهد.
به نقل از نشریه دیلی میل، از کیفیت اسپرم مردها نسبت به ۸۰ سال گذشته، حدود ۵۰ درصد کاسته شده است. محققان با بررسی محیط زندگی افراد، متوجه شدند که عامل آسیب‌رسان به توانایی باروری مردها در خانه آنها است. آنها دو نوع ماده شیمیایی DEHP و PCB۱۵۳ که به وفور در خانه یافت می‌شود، در بدن مردها پیدا کردند که به کیفیت و سلامتی اسپرم آنها صدمه می‌زند.

استفاده از ماده شیمیایی PCB (بیفنیل پلی‌کلر شده) که ماده‌ای سمی و سرطانزاست، از سال ۲۰۰۴ در بریتانیا و اروپا ممنوع شده است اما متاسفانه آن به مدت طولانی در محیط زیست باقی می‌ماند و البته این ماده در برخی از خوراکی‌های چرب هم پیدا می‌شود.

ماده شیمیایی بیس دی‌اتیل‌هگزیل فتالات (DEHP) هم در بسیاری از مواد پلاستیکی مانند فرش ( ماشینی)، موکت، مبلمان، لباس و اسباب‌بازی‌ها وجود دارد.

محققان، در آزمایشگاه، اثرات این دو ماده شیمیایی روی اسپرم را بررسی کردند و متوجه شدند این مواد شیمیایی می‌تواند روی کیفیت اسپرم، اثر منفی بگذارند. در واقع از توانایی حرکت اسپرم‌ها کم می‌شود و در عین حال به DNA آنها صدماتی وارد می‌شود.

این مواد حتی روی هورمون‌های جنسی زنانه، استروژن، اثر منفی می‌گذارند و این مساله تولید اسپرم، فرایندی که با هورمون تستوسترون هدایت می‌شود، را با مشکل مواجه می‌کند.

این تحقیق، برای اولین بار است که اثر این دو ماده شیمیایی آلوده‌کننده را در کیفیت اسپرم انسان مورد بررسی قرار می‌دهد. این مواد باعث افزایش میزان شکست ‌DNA و کاهش توانایی حرکت اسپرم می شوند. معمولا وقتی میزان شکست DNA اسپرم افزایش می‌یابد، فرد دچار ناباروری می‌شود.

در بررسی‌های گذشته به وسیله محققان کالیفرنیا، مشخص شده بود که ماده شیمیایی DEHP که در عطرها و لوسیون‌ها به کار برده می‌شود، موجب بلوغ زودرس می‌شود. بعدها استفاده از این ماده شیمیایی در لوازم آرایشی ممنوع اعلام شد.

محققان معتقدند برای بهبود سلامت جنسی و باروری افراد، محیط زیست را باید از این نوع آلاینده‌ها پاکسازی کرد

 

چه فیلم هایی برای آشنایی با فرش دستباف قابل توصیه هستند؟

فیلم های مستند و داستانی زیادی برای آشنایی مخاطب با فرش دستباف وجود دارد. در فیلم های مستند متعددی به فرش دستباف پرداخته شده است. از مستند معروف بادصبا که اشارات مختصری به فرش دستباف داشته است، تا مستندهای تخصصی منطقه ای تا مستندهای اجتماعی ای از قبیل مستند فرش چینی.

اما در فیلم های داستانی موفق ترین نمونه فیلم گبه ی محسن مخملباف است که توانسته به تنهایی در سال تولید خود، فروش جهانی فرش گبه ایرانی را تا دو برابر افزایش دهد و آن را به عنوان یک پدیده هنری در آن سال ها مطرح کند.

فیلم فرش ایرانی که مجموعه ای از ۱۵ فیلم کوتاه از ۱۵ کارگردان مطرح ایرانی است و هرکدام سوژه خود را دنبال کرده اند.

فیلم دیگری که برای علاقمندان فرش دستباف می تواند دیدنش جذاب باشد، فیلم یه حبه قند است که اگرچه در آن هیچ فرشی مستقیماً نشان داده نشده است، اما منطق زیبایی شناسی فیلم بر اساس منطق زیبایی شناسی فرش دستباف ایرانی طراحی شده است. عناصر متعدد با هارمونی در کنار هم قرار می گیرند که به تنهایی زیبا هستند و با جزییات نه چندان زیاد و هیچکدام چشم گیر تر از بقیه نیست. اما با ترکیبی خوبی در کنار هم قرار می گیرند و در مجموع روحنواز و آرامش بخش می شود. چنین ترکیبی زیبایی است در طی قرن ها برقرار می ماند و زمان ندارد و برای تمام انسان ها جذاب خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا