رفتن به محتوای اصلی
تماس : 09123087492 - شبکه های اجتماعی : 09031955109 info@ahmadcarpets.com

فرش دستباف ساروق اراک جزو شناخته شده ترین فرش های دستباف ایرانی است. دو روستای جیریا و ساروق در حدود 35 تا 40 کیلومتری شمال اراک واقع شده اند. در گذشته کل این منطقه به ساروق شهرت داشته است. لذا برند قالی ساروق در دنیا جزو مشهور ترین برندها و مناطق جغرافیایی تولید فرش ایرانی است. اراک امروزی در آن زمان به سلطان آباد شهرت داشت و فرش های درشت بافت تری به نسبت فرش ساروق و جیریا تولید می کرد

این منطقه چند سبک بافت مستقل و متفاوت دارد اما شهرت فرش دستباف ساروق، بیشتر بدلیل استفاده از رنگ های سنتی طبیعی و گیاهی بوده است. دستبافته های ساروق عموماً با دو پود، گره نامتقارن یا اصطلاحا گره فارسی و تکنیک لول بافته می شوند.

در سال ۱۲۶۱ ه.ش (۱۸۸۳ میلادی)، یک شرکت انگلیسی سوییسی از منچستر انگلستان به نام زیگلر، تصمیم گرفت بجای بردن سکه طلا در ازای درآمد خود از ایران، فرش دستباف از ایران ببرد و با فروش آنها در کشورهای اروپایی برای خود درآمد مضاعفی ایجاد کند. لذا دفتری در اراک (سلطان آباد) ایجاد کرد. این شرکت به سفارش قالی هایی با طرح ها و رنگ های مورد نظر خود پرداخت.

به مرور چند شرکت دیگر خارجی نیز از ظرفیت تولیدات با کیفیت و سبک رنگرزی اصیل این منطقه استفاده کردند و با ارائه طرح های جدید، تولیدات این منطقه را جهت دادند.  طرح هایی از قبیل طرح ساروق آمریکایی با رنگ زمینه قرمز ملایمی که به آن قرمز دوغی می گفتند، جایگزین طرح های سنتی قالی های منطقه شد. رنگ قرمز دوغی با ملایم کردن رنگ قرمز روناسی به وسیله اسید لاکتیک موجود در دوغ ترش که پشم رنگ شده را در آن می خوابانند، به دست می آید.

قیمت فرش دستباف ساروق

قیمت فرش دستباف ساروق در مبنای سال 1400 سطوح مختلف دارد. سطح اول مربوط به فرش های 45 تا 55 رج ریزبافت ساروق است که نوی آن از متری 10 میلیون تومان به بالا است. سطح دوم قالی هایی با رج شمار 35 تا 45 رج است که حدود قیمتی معادل قالی کرک کاشان دارند و با حدود قیمت متر مربعی 7 تا 12 میلیون تومان به فروش می رسند. قالی های 30 تا 35 رج این منطقه که اغلب نقشه بته میر دارند با قیمت متر مربعی 3.5 تا 4.5 میلیون تومان قابل تهیه هستند. سایر نقشه های منطقه ساروق با این رج شمار تا متر مربعی 6 میلیون تومان قابل تهیه هستند.

مجموعه فرش آل احمد بیشتر فرش های قدیم بافت در حد نوی ساروق را تهیه می کند که قیمت مناسب تر و کیفیت عالی دارند و برای خریداران حرفه ای فرش دستباف ایرانی جذاب تر هستند.

نمایش 1–18 از 27 نتیجه

بازگشت به بالا